در تحصیل؟ 2. چگونه برانگیخته کردن انگیزه جهت x

در تحصیل؟ 2. چگونه برانگیخته کردن انگیزه جهت... نو تعبیر ...
... دیدن ماهی قرمز در خواب نشاته چیست ...
... خواب افتادن آشنایان در چا ...
... تعبیر خواب نذری دادن به م ...
... دیشب خواب دیدم که در مجلس روضه خوانی امام حسین دارم خدمت میکنم و چای ...
... خواب میبینم که در مسجدم و میخواهم نماز جماعت بخوانم ولی یا نمیرسم یا نماز ...

... قند خون چه چیز هایی مصرف كنیم و از چه چیز هایی ب ...
... طل ...
... بدونم خوردن اسید فولیك در چه ساعتی از روز بهتره؟2-چند روز در هفته لازمه ...
... تغذیه ماه ششم بارداری چیست؟ ...
... در افزا ...
... آیا قرص مخمر آبجو عوارضی دارد؟ ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

در تحصیل؟ 2. چگونه برانگیخته کردن انگیزه جهت
روشهای کسب موفقبت در تحصیل؟ 2. چگونه برانگیخته کردن انگیزه جهت موفقیت در تحصیل
چهارشنبه 29/1/1386

پاسخ :
با سلام.
این مقاله ی خیلی خوب روش های کسب موفقیت در تحصیل را توضیح داده است. آن را چند بار بخوانید. به قسمت های مختلف آن عمل کنید، می شود بهترین انگیزه. امتحان کنید، به نتیجه می رسید.
«بکارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره‌وری بیشتر از مطالعه»
شرایط مطالعه، مواردی هستند که با دانستن، به کارگیری و یا فراهم نمودن آنها می توان مطالعه ای مفیدتر و با بازدهی بالاتر داشت. در واقع این شرایط به شما یاد می دهند چگونه از زمانهای مطالعه، بهره‌وری بالاتری داشته باشید. به شما می آموزند قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید.

1- برای موفقیت در مطالعه ، باید درست آغاز کنید (cool):
یعنی برنامه درسی خود را طوری تنظیم کنید که از خواندن کتاب ها، هدفی واضح و روشن را دنبال کنید.
- درس های خود را طوری برنامه ریزی کنید که هنگام مطالعه، ابتدا کتاب های آسان را بخوانید نه کتاب های مشکل را.
- در هنگام مطالعه یک کتاب، ابتدا از قسمت‌های آسان و جذاب شروع کنید و بعد به سراغ بخش های مشکل تر آن بروید. این کار را می توانید با مرور قسمت‌های خوانده شده قبلی آغاز کنید. قسمت‌های آسان و جذاب علاقه ی شما را به خواندن افزایش می دهند.
- در برنامه ریزی درسی خود، موضوع‌های مشابه را پشت سر هم قرار ندهید و آنها را یکی پس از دیگری مطالعه نکنید؛ تا حد ممکن بین آنها فاصله بگذارید.
- اگر می خواهید چند کتاب را در یک روز مطالعه کنید ابتدا زمان های خواندن و ترتیب قرار گرفتن آنها را مشخص کنید و بعد به مطالعه بپردازید .
- حتی المقدور برای یک کتاب بیش از دو ساعت وقت در نظر نگیرید و زمان های مطالعه را به مدت های دو ساعته تقسیم کنید. تصور نکنید که هر چقدر زمان مطالعه یک کتاب بیشتر باشد بهتر است؛ بر عکس هر چقدر زمان کوتاه گردد و موضوع مورد مطالعه عوض گردد، میزان یادگیری افزایش می یابد.
- اگر می خواهید در شش روز هفته شش کتاب بخوانید، هرگز هر کتاب را در یک روز نخوانید؛ برای شش روز، شش کتاب در نظر نگیرید . بهتر است هر روز را به شش قسمت تقسیم کنید و در هر قسمت، یک کتاب بخوانید و این روند را در شش روز هفته ادامه دهید.
- به روش تدریجی درس بخوانید؛ یعنی در طول سال تحصیلی درس بخوانید و خواندن دروس را به شب های قبل از امتحان موکول نکنید. مطالعه تدریجی و با تداوم در طول سال تحصیلی بسیار بهتر از مطالعه فشرده و با تراکم در چند روز قبل از امتحان است.

2- برنامه ریزی:
یکی از عوامل اصلی موفقیت داشتن برنامه منظم است. برنامه ریزی صحیح این است که چگونه از وقت و امکانات موجود حداکثر استفاده را ببرید. عدم برنامه ریزی صحیح باعث اتلاف وقت شده و بازده مطالعه بسیار کاهش می یابد. نکته ای که در این جا قابل ذکر می باشد این است که داشتن برنامه مهم است ولی مهم تر از آن اجراء برنامه است.
الف) برنامه ریز درسی: بهترین برنامه ریز درسی، خود فرد است. یعنی هر شخص باید با توجه به شرایط روحی، جسمی، محیطی، زمانی، علاقه، هدف، نقاط ضعف و قوت خویش برای خودش برنامه ریزی کند.
ب) کوتاه، ساده و قابل اجراء بودن برنامه صحیح است. یعنی هر قدر برنامه حجیم و سخت باشد تاثیر منفی بر روحیه فرد می گذارند و به خاطر پیچیدگی شان، غالباً با شکست مواجه می شوند. هر قدر برنامه کوتاهتر و ساده تر باشد، شخص راحت تر آن را در زمان تعیین شده انجام می دهد و تجربه ای موفق در زمینه ی برنامه ریزی کسب می کند و این تجربیات موفق در رسیدن به موفقیت‌های بعدی تاثیر به سزایی خواهند داشت.
ج) اجرای برنامه در زمان مشخص: وقتی برنامه ای را نوشته‌اید باید آن را در زمان مشخص اجرا کنید. اگر نظم خاصی در اجراء برنامه داشته باشید، به راحتی می توانید به اهداف خویش برسید. کسانی که نظم و ترتیب در اجراء برنامه را رعایت نمی کنند، غالباً برنامه‌های آنان با شکست مواجه می شود.

3- نظم و ترتیب (blush):
« اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد.»
رعایت نظم از شرایط مهم مطالعه به حساب می آید. چرا که نظم به ایجاد تمرکز حواس کمک می کند. همچنین وقتی که نظم بر پا شد، یادگیری بهتر صورت می گیرد. اگر اتاق و میز مطالعه نامنظم باشد موجب حواس پرتی و اختلال در یادگیری می شود. توجه داشته باشید هر جور که مطالب را به حافظه بدهید، بر همان اساس نیز می توانید آنها را بازیابی کنید.

4- حفظ آرامش:
« آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال می کند.»
درسی را که با آرامش بخوانید قطعاً بهتر می توانید بیاموزید. برای آنکه بازده مطالعه خود را بالا ببرید، در سخت‌ترین شرایط و حتی کوتاهترین زمان، نباید مضطرب شوید. سعی کنید در این مدت کوتاه با آرامش خاطر مطالعه کنید.

 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... طول تاریخ ...
... سال ۱۳۶۴ چه ماهی و چه روزی ا ...
... تحقیق كلاسی می خواستم؟ 2.دربارهی نظام توزیع تحقیق كلاسی میخواستم؟ 3.چند ...
... قطب جنوب خانه با یخ می سازند و در ان زندگی می كنند سردشان نمی شود .چرا؟ ...
... معنای لغوی واصطلاحی فرهنگ وتمدن چیست؟ ...
... پادشاه ایران چه اشخاصی بوده اند؟ به نظر شما ایران قبل از اسلام موفق تر ...

... ا ...
... داریم در حال گذراندن پیش دانشگاهی است متاسفانه گاهی از اوقات بطور كلی ...
... دانش اموز مدرسه ی تیزهوشان شهرستان گناباد می باشم متاسفانه من در برنامه ...
... امتحان یا چه کارهایی باید برای موفقیت بیشتر در شب ...
... ریزی درسی برای یک پشت کنکوری وچگونه ...
... نباشید......ببخشید من دانش آموز تجربیسال سوم دبیرستان هستم قبل از اینکه ...

سایر مطالب

سایر مطالب

سایر مطالب

*